| Internal Part Number | EIS-V18MLE1206WH | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free by exemption / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 22V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 25V | |
| Varistor Voltage (Max) | 28V | |
| Maximum AC Volts | - | |
| Maximum DC Volts | 18VDC | |
| Energy | - | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | V18MLE1206WH | |
| Related Links | V18MLE, V18MLE1206WH Datasheet, Littelfuse Distributor | |
 | 19418000001 | FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM | datasheet.pdf | |
 | 1760903001 | TERM BLOCK HDR 19POS VERT 3.5MM | datasheet.pdf | |
 | RJ13S103 | TRIMMER 10K OHM 0.75W TH | datasheet.pdf | |
 | 74271112 | FERR RND CABLE SNAP 4.5-6MM GRY | datasheet.pdf | |
 | 1879026-1 | RES 10.2 OHM 1/4W 0.1% AXIAL | datasheet.pdf | |