Littelfuse V18ZA40PX10
V18ZA40PX10 picture photo
Mfg. Part Number
V18ZA40PX10
Brief Description
VARISTOR 14.4V 2KA DISC 20MM
Datasheet Download
V18ZA40PX10.pdf
Availability of V18ZA40PX10
QUANTITY
V18ZA40PX10 Order Process
Ship out your order
Specifications of V18ZA40PX10
Internal Part NumberEIS-V18ZA40PX10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)16.2V
Varistor Voltage (Typ)18V
Varistor Voltage (Max)19.8V
Current - Surge2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts10VAC
Maximum DC Volts14VDC
Energy80J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V18ZA40PX10
Related LinksV18ZA, V18ZA40PX10 Datasheet, Littelfuse Distributor
V18ZA40PX10 Details Description
Related parts for V18ZA40PX10
IC REG BUCK 2.5V 3A 16TSSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 40A 8-PQFN datasheet.pdf
RES 1 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 64.532 OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .050 130POS DR TH datasheet.pdf
YB ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf