Littelfuse V18ZA40PX2855
V18ZA40PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V18ZA40PX2855
Brief Description
VARISTOR 14.4V 2KA DISC 20MM
Datasheet Download
V18ZA40PX2855.pdf
Availability of V18ZA40PX2855
QUANTITY
V18ZA40PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V18ZA40PX2855
Internal Part NumberEIS-V18ZA40PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)16.2V
Varistor Voltage (Typ)18V
Varistor Voltage (Max)19.8V
Current - Surge2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts10VAC
Maximum DC Volts14VDC
Energy80J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V18ZA40PX2855
Related LinksV18ZA4, V18ZA40PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V18ZA40PX2855 Details Description
Related parts for V18ZA40PX2855
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 1507 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 2KV N750 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf