Littelfuse V18ZT05P
V18ZT05P picture photo
Mfg. Part Number
V18ZT05P
Brief Description
VARISTOR 14.4V 100A DISC 5MM
Datasheet Download
V18ZT05P.pdf
Availability of V18ZT05P
QUANTITY
V18ZT05P Order Process
Ship out your order
Specifications of V18ZT05P
Internal Part NumberEIS-V18ZT05P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZT
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)16.2V
Varistor Voltage (Typ)18V
Varistor Voltage (Max)19.8V
Current - Surge100A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts10VAC
Maximum DC Volts14VDC
Energy0.17J
Package / CaseDisc 5mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V18ZT05P
Related LinksV18Z, V18ZT05P Datasheet, Littelfuse Distributor
V18ZT05P Details Description
Related parts for V18ZT05P
RELAY REED DPST 500MA 5V datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 8DIP datasheet.pdf
IC CLOCK 32KHZ DGTL-TRIM 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.32 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
HEATSINK WIDTHWISE 1.5" FINS datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 1000A 600VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf