Littelfuse V18ZU40PX10
V18ZU40PX10 picture photo
Mfg. Part Number
V18ZU40PX10
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 14.4V 2KA DISC 20MM
Datasheet Download
V18ZU40PX10.pdf
Availability of V18ZU40PX10
QUANTITY
V18ZU40PX10 Order Process
Ship out your order
Specifications of V18ZU40PX10
Internal Part NumberEIS-V18ZU40PX10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZU
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)16.2V
Varistor Voltage (Typ)18V
Varistor Voltage (Max)19.8V
Current - Surge2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts10VAC
Maximum DC Volts14VDC
Energy80J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V18ZU40PX10
Related LinksV18ZU, V18ZU40PX10 Datasheet, Littelfuse Distributor
V18ZU40PX10 Details Description
Related parts for V18ZU40PX10
CAP THIN FILM 2.7PF 10V 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1A 250 MOHM TH datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 0.50MM 37POS datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/O CLIP GOLD datasheet.pdf
HAND TOOLS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS IN-LINE datasheet.pdf
CAP ALUM 13000UF 20% 10V FLATPCK datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB micro AB 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf