Littelfuse V18ZU40PX10
V18ZU40PX10 picture photo
Mfg. Part Number
V18ZU40PX10
Brief Description
VARISTOR 14.4V 2KA DISC 20MM
Datasheet Download
V18ZU40PX10.pdf
Availability of V18ZU40PX10
QUANTITY
V18ZU40PX10 Order Process
Ship out your order
Specifications of V18ZU40PX10
Internal Part NumberEIS-V18ZU40PX10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZU
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)16.2V
Varistor Voltage (Typ)18V
Varistor Voltage (Max)19.8V
Current - Surge2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts10VAC
Maximum DC Volts14VDC
Energy80J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V18ZU40PX10
Related LinksV18ZU, V18ZU40PX10 Datasheet, Littelfuse Distributor
V18ZU40PX10 Details Description
Related parts for V18ZU40PX10
IC MUX ANALOG 57MHZ MONO 16-SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
RELAY SAFETY DPDT 6A 18V datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL W/PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
RES 845K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf