Vishay Semiconductor/Diodes Division V20100C-E3/4W
V20100C-E3/4W picture photo
Mfg. Part Number
V20100C-E3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Datasheet Download
V20100C-E3/4W.pdf
Availability of V20100C-E3/4W
QUANTITY
V20100C-E3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of V20100C-E3/4W
Internal Part NumberEIS-V20100C-E3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTrench MOS Barrier Schottky Rectifiers
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Assembly/OriginDD-018-2014 Rev. 0 05/Aug/2014
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesTMBS®
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If790mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr800µA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V20100C-E3/4W
Related LinksV20100, V20100C-E3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
V20100C-E3/4W Details Description
Related parts for V20100C-E3/4W
DOOR STEEL 48.8X18.8X0.53" GREY datasheet.pdf
IC REG BCK PROG 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 510 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE RATIOMETRIC datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 64EQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DUAL .100 STR datasheet.pdf