Vishay Semiconductor/Diodes Division V20200C-E3/4W
V20200C-E3/4W picture photo
Mfg. Part Number
V20200C-E3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO220
Datasheet Download
V20200C-E3/4W.pdf
Availability of V20200C-E3/4W
QUANTITY
V20200C-E3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of V20200C-E3/4W
Internal Part NumberEIS-V20200C-E3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTrench MOS Barrier Schottky Rectifiers
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesTMBS®
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.6V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr150µA @ 200V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V20200C-E3/4W
Related LinksV20200, V20200C-E3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
V20200C-E3/4W Details Description
Related parts for V20200C-E3/4W
RES MO 1/2W 0.75 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS SDL 24-26AWG RND datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ARRAY 4700PF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CYLINDERMODIFIED datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
IC FLYBACK SWITCHER 20W 16ESOP datasheet.pdf