Vishay Semiconductor/Diodes Division V20DM120C-M3/I
V20DM120C-M3/I picture photo
Mfg. Part Number
V20DM120C-M3/I
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V SMPD
Datasheet Download
V20DM120C-M3/I.pdf
Availability of V20DM120C-M3/I
QUANTITY
V20DM120C-M3/I Order Process
Ship out your order
Specifications of V20DM120C-M3/I
Internal Part NumberEIS-V20DM120C-M3/I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTrench MOS Barrier Schottky Rectifiers
Featured ProductTMBS® Rectifiers in SMPD Package
PCN Assembly/OriginDD-009-2015-Rev-0 09/Mar/2015
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SerieseSMP®, TMBS®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)120V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If930mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr600µA @ 120V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab) Variant
Supplier Device PackageSMPD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V20DM120C-M3/I
Related LinksV20DM12, V20DM120C-M3/I Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
V20DM120C-M3/I Details Description
Related parts for V20DM120C-M3/I
BOX ABS BLACK 4.72"L X 4.72"W datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8SO datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX1471 433MHZ datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
MBXL R/A RCPT 16S+5P datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf