Vishay Semiconductor/Diodes Division V20DM120C-M3/I
V20DM120C-M3/I picture photo
Mfg. Part Number
V20DM120C-M3/I
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V SMPD
Datasheet Download
V20DM120C-M3/I.pdf
Availability of V20DM120C-M3/I
QUANTITY
V20DM120C-M3/I Order Process
Ship out your order
Specifications of V20DM120C-M3/I
Internal Part NumberEIS-V20DM120C-M3/I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTrench MOS Barrier Schottky Rectifiers
Featured ProductTMBS® Rectifiers in SMPD Package
PCN Assembly/OriginDD-009-2015-Rev-0 09/Mar/2015
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SerieseSMP®, TMBS®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)120V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If930mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr600µA @ 120V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab) Variant
Supplier Device PackageSMPD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V20DM120C-M3/I
Related LinksV20DM12, V20DM120C-M3/I Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
V20DM120C-M3/I Details Description
Related parts for V20DM120C-M3/I
FIXED IND 1.5UH 2A 106.4 MOHM datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 50POS .085 R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 1POS datasheet.pdf
RES 820K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CUT & POLISH WHEEL 6" 5A FIN datasheet.pdf