Littelfuse V20E150L2B7
V20E150L2B7 picture photo
Mfg. Part Number
V20E150L2B7
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 216V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V20E150L2B7.pdf
Availability of V20E150L2B7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V20E150L2B7 Order Process
Ship out your order
Specifications of V20E150L2B7
Internal Part NumberEIS-V20E150L2B7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesUltraMOV™
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)216V
Varistor Voltage (Typ)240V
Varistor Voltage (Max)264V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts200VDC
Energy120J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V20E150L2B7
Related LinksV20E1, V20E150L2B7 Datasheet, Littelfuse Distributor
V20E150L2B7 Details Description
Related parts for V20E150L2B7
RES SMD 43.2K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
MIC 5P M/MP 0.2M ST DROP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN RECPT 1POS WATERPROOF datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
BOX S STEEL 21.65"L X 13.78"W datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 2W DO204AL datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760HBGA datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 120MA 14 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf