Littelfuse V20E150PL2B7
V20E150PL2B7 picture photo
Mfg. Part Number
V20E150PL2B7
Brief Description
VARISTOR 216V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V20E150PL2B7.pdf
Availability of V20E150PL2B7
QUANTITY
V20E150PL2B7 Order Process
Ship out your order
Specifications of V20E150PL2B7
Internal Part NumberEIS-V20E150PL2B7
SeriesUltraMOV™
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)216V
Varistor Voltage (Typ)240V
Varistor Voltage (Max)264V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts200VDC
Energy120J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V20E150PL2B7
Related LinksV20E15, V20E150PL2B7 Datasheet, Littelfuse Distributor
V20E150PL2B7 Details Description
Related parts for V20E150PL2B7
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS R/A LONG GOLD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EXTENDER datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 2BIT 8:1 28-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 2.49 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf