Littelfuse V20E175PL2T
V20E175PL2T picture photo
Mfg. Part Number
V20E175PL2T
Brief Description
VARISTOR 243V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V20E175PL2T.pdf
Availability of V20E175PL2T
QUANTITY
V20E175PL2T Order Process
Ship out your order
Specifications of V20E175PL2T
Internal Part NumberEIS-V20E175PL2T
SeriesUltraMOV™
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)243V
Varistor Voltage (Typ)270V
Varistor Voltage (Max)297V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts175VAC
Maximum DC Volts225VDC
Energy135J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V20E175PL2T
Related LinksV20E1, V20E175PL2T Datasheet, Littelfuse Distributor
V20E175PL2T Details Description
Related parts for V20E175PL2T
CONN EDGE DUAL .100 PCB 36POS datasheet.pdf
CONN RECEPT DF12 60POS .5MM SMT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC FPGA 640 I/O 1148FCBGA datasheet.pdf
FUSE FAST 15A 250V MIDGET datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL SIDE 40KHZ datasheet.pdf
MOTOR CABLEW BRAKE 3M MHME2.0KW datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.2A 220 MOHM datasheet.pdf