Littelfuse V20E250L2B1
V20E250L2B1 picture photo
Mfg. Part Number
V20E250L2B1
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 351V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V20E250L2B1.pdf
Availability of V20E250L2B1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V20E250L2B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of V20E250L2B1
Internal Part NumberEIS-V20E250L2B1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesUltraMOV™
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)351V
Varistor Voltage (Typ)390V
Varistor Voltage (Max)429V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts250VAC
Maximum DC Volts320VDC
Energy170J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V20E250L2B1
Related LinksV20E2, V20E250L2B1 Datasheet, Littelfuse Distributor
V20E250L2B1 Details Description
Related parts for V20E250L2B1
IC CTRLR SRAM NONVOLITL 16-TSSOP datasheet.pdf
LED BAR GRAPH 10SEG 590NM YLW datasheet.pdf
CAP CER 27PF 3KV U2M RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TOOL MODULAR CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 51C SKT 6" RBW JACKS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 12V 70W datasheet.pdf