Littelfuse V20E250PL1T
V20E250PL1T picture photo
Mfg. Part Number
V20E250PL1T
Brief Description
VARISTOR 351V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V20E250PL1T.pdf
Availability of V20E250PL1T
QUANTITY
V20E250PL1T Order Process
Ship out your order
Specifications of V20E250PL1T
Internal Part NumberEIS-V20E250PL1T
SeriesUltraMOV™
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)351V
Varistor Voltage (Typ)390V
Varistor Voltage (Max)429V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts250VAC
Maximum DC Volts320VDC
Energy170J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V20E250PL1T
Related LinksV20E2, V20E250PL1T Datasheet, Littelfuse Distributor
V20E250PL1T Details Description
Related parts for V20E250PL1T
Crystal 33.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A TO263-7 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OTP OCP HV 8SMD datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 250V JB 1812 datasheet.pdf
SW BCD ROTARY DIP 50V TH datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf