Littelfuse V20E275L4B7
V20E275L4B7 picture photo
Mfg. Part Number
V20E275L4B7
Brief Description
VARISTOR 387V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V20E275L4B7.pdf
Availability of V20E275L4B7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V20E275L4B7 Order Process
Ship out your order
Specifications of V20E275L4B7
Internal Part NumberEIS-V20E275L4B7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesUltraMOV™
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)387V
Varistor Voltage (Typ)430V
Varistor Voltage (Max)473V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts275VAC
Maximum DC Volts350VDC
Energy190J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V20E275L4B7
Related LinksV20E2, V20E275L4B7 Datasheet, Littelfuse Distributor
V20E275L4B7 Details Description
Related parts for V20E275L4B7
IC VOLTAGE MON DUAL W/SUP 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH ECO-PAC2 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5.0MM 11POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 2.03K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 6500K 2SMD datasheet.pdf
SEL SW SQ CVR SLV GRY datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 16V SMD datasheet.pdf