Littelfuse V20E275PL1T
V20E275PL1T picture photo
Mfg. Part Number
V20E275PL1T
Brief Description
VARISTOR 387V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V20E275PL1T.pdf
Availability of V20E275PL1T
QUANTITY
V20E275PL1T Order Process
Ship out your order
Specifications of V20E275PL1T
Internal Part NumberEIS-V20E275PL1T
SeriesUltraMOV™
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)387V
Varistor Voltage (Typ)430V
Varistor Voltage (Max)473V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts275VAC
Maximum DC Volts350VDC
Energy190J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V20E275PL1T
Related LinksV20E2, V20E275PL1T Datasheet, Littelfuse Distributor
V20E275PL1T Details Description
Related parts for V20E275PL1T
FIXED IND 22NH 1A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
BOARD DEMO LTC2270CUP datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A SYNC 8WDFN datasheet.pdf
500 TB RIS CLA PARALLEL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PST 25A 125V datasheet.pdf