Littelfuse V20E275PL2A7
V20E275PL2A7 picture photo
Mfg. Part Number
V20E275PL2A7
Brief Description
VARISTOR 387V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V20E275PL2A7.pdf
Availability of V20E275PL2A7
QUANTITY
V20E275PL2A7 Order Process
Ship out your order
Specifications of V20E275PL2A7
Internal Part NumberEIS-V20E275PL2A7
SeriesUltraMOV™
PackagingTape & Box (TB)
Varistor Voltage (Min)387V
Varistor Voltage (Typ)430V
Varistor Voltage (Max)473V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts275VAC
Maximum DC Volts350VDC
Energy190J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V20E275PL2A7
Related LinksV20E27, V20E275PL2A7 Datasheet, Littelfuse Distributor
V20E275PL2A7 Details Description
Related parts for V20E275PL2A7
IC VIDEO OPAMP HS LN 8-SOIC datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 6TSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 287 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 305 TYPE A 25POS datasheet.pdf
NON-HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
HEATSHRINK 55/18MM-48" BLACK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CAP 22 UF 20% 6.3 V datasheet.pdf