Littelfuse V20E300L4B1
V20E300L4B1 picture photo
Mfg. Part Number
V20E300L4B1
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 423V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V20E300L4B1.pdf
Availability of V20E300L4B1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V20E300L4B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of V20E300L4B1
Internal Part NumberEIS-V20E300L4B1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesUltraMOV™
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)423V
Varistor Voltage (Typ)470V
Varistor Voltage (Max)517V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts300VAC
Maximum DC Volts385VDC
Energy250J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V20E300L4B1
Related LinksV20E3, V20E300L4B1 Datasheet, Littelfuse Distributor
V20E300L4B1 Details Description
Related parts for V20E300L4B1
RES SMD 62 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HOUSING 9POS .100" SINGLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 2.8PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 3.15KV RADIAL datasheet.pdf
IC TRANSMISSION MOD 32-HVQFN datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 64POS W/KEY GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS 3.5MM STACK HGHT datasheet.pdf
CBL ASSY MINI HVL FEMALE TO PIGT datasheet.pdf
CAP FILM 3NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf