Littelfuse V20E320L1T
V20E320L1T picture photo
Mfg. Part Number
V20E320L1T
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 459V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V20E320L1T.pdf
Availability of V20E320L1T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V20E320L1T Order Process
Ship out your order
Specifications of V20E320L1T
Internal Part NumberEIS-V20E320L1T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesUltraMOV™
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)459V
Varistor Voltage (Typ)510V
Varistor Voltage (Max)561V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts320VAC
Maximum DC Volts420VDC
Energy273J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V20E320L1T
Related LinksV20E3, V20E320L1T Datasheet, Littelfuse Distributor
V20E320L1T Details Description
Related parts for V20E320L1T
BATTERY NICAD SC SIZE W/TAB datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-EDIP datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 650MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 12POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20SOIC datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GRN/GRN DIFF datasheet.pdf
RES 34K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 20W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf