Littelfuse V20E510P
V20E510P picture photo
Mfg. Part Number
V20E510P
Brief Description
VARISTOR 738V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V20E510P.pdf
Availability of V20E510P
QUANTITY
V20E510P Order Process
Ship out your order
Specifications of V20E510P
Internal Part NumberEIS-V20E510P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Oxide Varistors
Varistor UL1449 3rd Edition Safety Agency Update
Standard Package300
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesUltraMOV™
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)738V
Varistor Voltage (Typ)820V
Varistor Voltage (Max)902V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts510VAC
Maximum DC Volts670VDC
Energy365J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V20E510P
Related LinksV20E, V20E510P Datasheet, Littelfuse Distributor
V20E510P Details Description
Related parts for V20E510P
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SSOP datasheet.pdf
CONN EUROBLOCK 23POS 5MM BLK datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 1.07 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT COAX SKT SLDER datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 100K OHM 75W datasheet.pdf