Littelfuse V20E550PL4B
V20E550PL4B picture photo
Mfg. Part Number
V20E550PL4B
Brief Description
VARISTOR 819V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V20E550PL4B.pdf
Availability of V20E550PL4B
QUANTITY
V20E550PL4B Order Process
Ship out your order
Specifications of V20E550PL4B
Internal Part NumberEIS-V20E550PL4B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)819V
Varistor Voltage (Typ)910V
Varistor Voltage (Max)1001V (1.001kV)
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts550VAC
Maximum DC Volts745VDC
Energy370J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V20E550PL4B
Related LinksV20E5, V20E550PL4B Datasheet, Littelfuse Distributor
V20E550PL4B Details Description
Related parts for V20E550PL4B
DIP CABLE - CDR16S/AE16G/X datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 4POS VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
13CKT 3.5MM W TO B HOUS datasheet.pdf