Littelfuse V20P42AUTO
V20P42AUTO picture photo
Mfg. Part Number
V20P42AUTO
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 20MM PHEN 5KA 61.2V
Datasheet Download
V20P42AUTO.pdf
Availability of V20P42AUTO
QUANTITY
V20P42AUTO Order Process
Ship out your order
Specifications of V20P42AUTO
Internal Part NumberEIS-V20P42AUTO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Oxide Varistors
Varistor UL1449 3rd Edition Safety Agency Update
Featured ProductAUMOV™ Series AEC-Q200 Compliant Radial Varistors
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesAUMOV™
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)61.2V
Varistor Voltage (Typ)68V
Varistor Voltage (Max)74.8V
Current - Surge5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts42VAC
Maximum DC Volts50VDC
Energy140J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V20P42AUTO
Related LinksV20P4, V20P42AUTO Datasheet, Littelfuse Distributor
V20P42AUTO Details Description
Related parts for V20P42AUTO
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
TVS DIODE 239VWM 384VC DO204AL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 1W LEADS datasheet.pdf