Littelfuse V220ZT05P
V220ZT05P picture photo
Mfg. Part Number
V220ZT05P
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 198V 400A DISC 5MM
Datasheet Download
V220ZT05P.pdf
Availability of V220ZT05P
QUANTITY
V220ZT05P Order Process
Ship out your order
Specifications of V220ZT05P
Internal Part NumberEIS-V220ZT05P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZT
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)198V
Varistor Voltage (Typ)220V
Varistor Voltage (Max)242V
Current - Surge400A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts140VAC
Maximum DC Volts180VDC
Energy6.0J
Package / CaseDisc 5mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V220ZT05P
Related LinksV220, V220ZT05P Datasheet, Littelfuse Distributor
V220ZT05P Details Description
Related parts for V220ZT05P
CABLE ENTRY HOUSING 7POS datasheet.pdf
CONN HOUSING XAD 28POS DL 2.5MM datasheet.pdf
IC FET RF LDMOS 45W H-30265-2 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 10K OHM 16SOIC datasheet.pdf
PLUG INSIDE PLUNGER STND DPDT datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 5A 250V datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE24 M25 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 38POS datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5K OHM 1% 50W datasheet.pdf