TE Connectivity Potter & Brumfield Relays V23030C2017A106
V23030C2017A106 picture photo
Mfg. Part Number
V23030C2017A106
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 12V
Datasheet Download
V23030C2017A106.pdf
Availability of V23030C2017A106
QUANTITY
V23030C2017A106 Order Process
Ship out your order
Specifications of V23030C2017A106
Internal Part NumberEIS-V23030C2017A106
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesV23030, AXICOM
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current64.8mA
Coil Voltage12VDC
Contact Form6PDT (6 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time8ms
Release Time2ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power778 mW
Coil Resistance185 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V23030C2017A106
V23030C2017A106 Details Description
Related parts for V23030C2017A106
RES SMD 750 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 4.54"L X 2.58"W datasheet.pdf
TAPE PROTECT CO-EXTRUD 48"X300' datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .254M 31POS datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 300V 10A PNL MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 40W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 56 OHM 8SRT datasheet.pdf
35A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf