TE Connectivity Potter & Brumfield Relays V23061B1005A501
V23061B1005A501 picture photo
Mfg. Part Number
V23061B1005A501
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 12V
Datasheet Download
V23061B1005A501.pdf
Availability of V23061B1005A501
QUANTITY
V23061B1005A501 Order Process
Ship out your order
Specifications of V23061B1005A501
Internal Part NumberEIS-V23061B1005A501
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPlug-In Relays
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMSR, SCHRACK
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current18.4mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)8A
Switching Voltage400VAC - Max
Turn On Voltage (Max)8.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
FeaturesInsulation - Class A, Sealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi)
Coil Power221 mW
Coil Resistance652 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V23061B1005A501
V23061B1005A501 Details Description
Related parts for V23061B1005A501
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 326MA 2.67 OHM datasheet.pdf
IC DRIVER FET MULTICHIP 40-MLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC FPGA 170 I/O 896FBGA datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
FLANGE 5.2X40MM GRAY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 4XDFN datasheet.pdf