Littelfuse V230LA40APX10
V230LA40APX10 picture photo
Mfg. Part Number
V230LA40APX10
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 324V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
V230LA40APX10.pdf
Availability of V230LA40APX10
QUANTITY
V230LA40APX10 Order Process
Ship out your order
Specifications of V230LA40APX10
Internal Part NumberEIS-V230LA40APX10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)324V
Varistor Voltage (Typ)360V
Varistor Voltage (Max)396V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts230VAC
Maximum DC Volts300VDC
Energy122J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V230LA40APX10
Related LinksV230LA, V230LA40APX10 Datasheet, Littelfuse Distributor
V230LA40APX10 Details Description
Related parts for V230LA40APX10
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 18V datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 45POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 10POS datasheet.pdf
WIRE GUIDE COMB datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
LTE CELL ROUTER 2ETN 2SIM WIFI datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf