Littelfuse V230LC20AP
V230LC20AP picture photo
Mfg. Part Number
V230LC20AP
Brief Description
VARISTOR 324V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
V230LC20AP.pdf
Availability of V230LC20AP
QUANTITY
V230LC20AP Order Process
Ship out your order
Specifications of V230LC20AP
Internal Part NumberEIS-V230LC20AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLC
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)324V
Varistor Voltage (Typ)360V
Varistor Voltage (Max)396V
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts230VAC
Maximum DC Volts300VDC
Energy70J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V230LC20AP
Related LinksV230L, V230LC20AP Datasheet, Littelfuse Distributor
V230LC20AP Details Description
Related parts for V230LC20AP
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 4POS STD SER 1 PCB datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DUPLEX FIBER ADAPTR LC-M/ST-F 1' datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN SATA PLUG 7POS SLD R/A SMD datasheet.pdf