Littelfuse V230LS10
V230LS10 picture photo
Mfg. Part Number
V230LS10
Brief Description
VARISTOR 324V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V230LS10.pdf
Availability of V230LS10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V230LS10 Order Process
Ship out your order
Specifications of V230LS10
Internal Part NumberEIS-V230LS10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)324V
Varistor Voltage (Typ)360V
Varistor Voltage (Max)396V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts230VAC
Maximum DC Volts300VDC
Energy35J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V230LS10
Related LinksV230, V230LS10 Datasheet, Littelfuse Distributor
V230LS10 Details Description
Related parts for V230LS10
KEYPAD 6 BUTTON TOP HALF datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH DARLNG 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER SMD GOLD 12POS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 4SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A SMB datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 30W datasheet.pdf