Littelfuse V230SM20
V230SM20 picture photo
Mfg. Part Number
V230SM20
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 324V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
V230SM20.pdf
Availability of V230SM20
QUANTITY
V230SM20 Order Process
Ship out your order
Specifications of V230SM20
Internal Part NumberEIS-V230SM20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Oxide Varistors
Varistor UL1449 3rd Edition Safety Agency Update
Featured ProductSM20 Series 20mm SMD Varistors
Standard Package108
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesSM20
PackagingTray - Waffle
Varistor Voltage (Min)324V
Varistor Voltage (Typ)360V
Varistor Voltage (Max)396V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts230VAC
Maximum DC Volts300VDC
Energy122J
Package / CaseDisc 20mm, Tabbed SMD
Mounting TypeSurface Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V230SM20
Related LinksV230, V230SM20 Datasheet, Littelfuse Distributor
V230SM20 Details Description
Related parts for V230SM20
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
PLATFORM PROG TOOLSTCK F717 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 47K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 158K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS 0.5MM SMD R/A datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 17POS SILVR SLDR datasheet.pdf