TE Connectivity Potter & Brumfield Relays V23100V4512A010
V23100V4512A010 picture photo
Mfg. Part Number
V23100V4512A010
Brief Description
RELAY REED SPST 500MA 12V
Datasheet Download
V23100V4512A010.pdf
Availability of V23100V4512A010
QUANTITY
V23100V4512A010 Order Process
Ship out your order
Specifications of V23100V4512A010
Internal Part NumberEIS-V23100V4512A010
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,160
Coil TypeNon Latching
Coil Current12mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)500mA
Switching Voltage200VAC, 200VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.8 VDC
Operate Time0.75ms
Release Time0.15ms
FeaturesDiode
Contact MaterialRuthenium (Ru)
Coil Power144 mW
Coil Resistance1 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V23100V4512A010
V23100V4512A010 Details Description
Related parts for V23100V4512A010
TRIMMER 2K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 54BGA datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1.2 UNF 5V 36" datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
SHAFT TWISTED .47X.47" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS 45DEG 3.5MM datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR METAL STRIP datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 100V X7S 1210 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRIVER 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf