Littelfuse V240CH8S
V240CH8S picture photo
Mfg. Part Number
V240CH8S
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 212V 250A 2-SMD
Datasheet Download
V240CH8S.pdf
Availability of V240CH8S
QUANTITY
V240CH8S Order Process
Ship out your order
Specifications of V240CH8S
Internal Part NumberEIS-V240CH8S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Oxide Varistors
Varistor UL1449 3rd Edition Safety Agency Update
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesCH
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)212V
Varistor Voltage (Typ)240V
Varistor Voltage (Max)268V
Current - Surge250A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts200VDC
Energy5.0J
Package / Case2-SMD, No Lead
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V240CH8S
Related LinksV240, V240CH8S Datasheet, Littelfuse Distributor
V240CH8S Details Description
Related parts for V240CH8S
CONN RECEPT PIN .022-.032" .353" datasheet.pdf
LAMP T-1.5 TELE SLIDE 28V .04A datasheet.pdf
RES 20.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 76.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 18A 3.4 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf