Vicor Corporation V24A12C400BG
V24A12C400BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A12C400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V24A12C400BG.pdf
Availability of V24A12C400BG
QUANTITY
V24A12C400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A12C400BG
Internal Part NumberEIS-V24A12C400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A12C400BG
Related LinksV24A12, V24A12C400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A12C400BG Details Description
Related parts for V24A12C400BG
RES SMD 13.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 6.8K OHM 14SOIC datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 1.65 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 3W DO214AC datasheet.pdf
XCEDE 3W RGHT 2PVH 4COL datasheet.pdf