Vicor Corporation V24A12C500B
V24A12C500B picture photo
Mfg. Part Number
V24A12C500B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V24A12C500B.pdf
Availability of V24A12C500B
QUANTITY
V24A12C500B Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A12C500B
Internal Part NumberEIS-V24A12C500B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A12C500B
Related LinksV24A1, V24A12C500B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A12C500B Details Description
Related parts for V24A12C500B
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CAP CER 100UF 6.3V X5R 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG IDC 26POS .1X.1 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 19.56MM datasheet.pdf