Vicor Corporation V24A12C500BL2
V24A12C500BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A12C500BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V24A12C500BL2.pdf
Availability of V24A12C500BL2
QUANTITY
V24A12C500BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A12C500BL2
Internal Part NumberEIS-V24A12C500BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A12C500BL2
Related LinksV24A12, V24A12C500BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A12C500BL2 Details Description
Related parts for V24A12C500BL2
IC DIGITAL AUD PROCESSOR 48-TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 16.384MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 28.7KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
METRAL HDR NB 4RX1M SIG datasheet.pdf
SINGLE CONTACT 1.0MM HT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf