Vicor Corporation V24A12E500BG3
V24A12E500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A12E500BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V24A12E500BG3.pdf
Availability of V24A12E500BG3
QUANTITY
V24A12E500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A12E500BG3
Internal Part NumberEIS-V24A12E500BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A12E500BG3
Related LinksV24A12, V24A12E500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A12E500BG3 Details Description
Related parts for V24A12E500BG3
IC FLASH 2MBIT 55NS 32VSOP datasheet.pdf
FILTER SAW 940MHZ LOWLOSS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP ALUM 800UF 200V SCREW datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 9/16-18UNF 1-5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
FUSE GLASS 32MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf