Vicor Corporation V24A12H300BG
V24A12H300BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A12H300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W
Datasheet Download
V24A12H300BG.pdf
Availability of V24A12H300BG
QUANTITY
V24A12H300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A12H300BG
Internal Part NumberEIS-V24A12H300BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A12H300BG
Related LinksV24A12, V24A12H300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A12H300BG Details Description
Related parts for V24A12H300BG
IC TXRX MULTIPOINT 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT PINS datasheet.pdf
SOCKET MINI GRID 217-1.27 BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
MICRO 21C P /33 10CR 72" NI datasheet.pdf
CONN HEADER DUAL 4 POS RA 2.54 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 2% 3.9W 0603 datasheet.pdf