Vicor Corporation V24A12H500BS
V24A12H500BS picture photo
Mfg. Part Number
V24A12H500BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V24A12H500BS.pdf
Availability of V24A12H500BS
QUANTITY
V24A12H500BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A12H500BS
Internal Part NumberEIS-V24A12H500BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A12H500BS
Related LinksV24A12, V24A12H500BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A12H500BS Details Description
Related parts for V24A12H500BS
CONN CAVITY PLUG 24-18AWG MCP datasheet.pdf
POWER STRIP 11" 20A 4OUT 6'CR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 9A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
1016 TB SP CL INTERLACE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 3A 120V datasheet.pdf