Vicor Corporation V24A12M400B3
V24A12M400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A12M400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V24A12M400B3.pdf
Availability of V24A12M400B3
QUANTITY
V24A12M400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A12M400B3
Internal Part NumberEIS-V24A12M400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A12M400B3
Related LinksV24A12, V24A12M400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A12M400B3 Details Description
Related parts for V24A12M400B3
IDC CABLE - MKR50K/MC50F/X datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS RIGHT ANGLE TIN datasheet.pdf
PRECISION CLOCK CONDITIONER WITH datasheet.pdf
TAPE ALL WEATHER VINYL 1" datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEV 230VAC DIN RAIL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 8WSON datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
IC REG 5OUT BUCK/LDO SYNC 32VQFN datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf