Vicor Corporation V24A12T500BL2
V24A12T500BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A12T500BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V24A12T500BL2.pdf
Availability of V24A12T500BL2
QUANTITY
V24A12T500BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A12T500BL2
Internal Part NumberEIS-V24A12T500BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A12T500BL2
Related LinksV24A12, V24A12T500BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A12T500BL2 Details Description
Related parts for V24A12T500BL2
RES 20K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 20NS 28SOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HDR 70POS 2.54MM WIRE WRAP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 20POS .050 SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP MICA 360PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
MICRO 100C S 6" WHT FLOAT datasheet.pdf