Vicor Corporation V24A15C300B3
V24A15C300B3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A15C300B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W
Datasheet Download
V24A15C300B3.pdf
Availability of V24A15C300B3
QUANTITY
V24A15C300B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A15C300B3
Internal Part NumberEIS-V24A15C300B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max300W