Vicor Corporation V24A15C300BG
V24A15C300BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A15C300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W
Datasheet Download
V24A15C300BG.pdf
Availability of V24A15C300BG
QUANTITY
V24A15C300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A15C300BG
Internal Part NumberEIS-V24A15C300BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A15C300BG
Related LinksV24A15, V24A15C300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A15C300BG Details Description
Related parts for V24A15C300BG
SCREWDRIVER HEX 7/32" 10.0" datasheet.pdf
FUSE SURGE SUP 600VAC 80KA CART datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 50POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LUG COPPER MECH 2 HOLE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf