Vicor Corporation V24A15C400BN
V24A15C400BN picture photo
Mfg. Part Number
V24A15C400BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V24A15C400BN.pdf
Availability of V24A15C400BN
QUANTITY
V24A15C400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A15C400BN
Internal Part NumberEIS-V24A15C400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A15C400BN
Related LinksV24A15, V24A15C400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A15C400BN Details Description
Related parts for V24A15C400BN
Crystal 11.2896MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 16X1 28SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
IC FPGA 960 I/O 1738FCBGA datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG GREEN CA 0.56" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 133 OHM 1% 5W datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 220 MOHM datasheet.pdf
RES 1.503K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf