Vicor Corporation V24A15C400BS2
V24A15C400BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A15C400BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V24A15C400BS2.pdf
Availability of V24A15C400BS2
QUANTITY
V24A15C400BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A15C400BS2
Internal Part NumberEIS-V24A15C400BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A15C400BS2
Related LinksV24A15, V24A15C400BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A15C400BS2 Details Description
Related parts for V24A15C400BS2
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CER RESONATOR datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf