Vicor Corporation V24A15E300BS
V24A15E300BS picture photo
Mfg. Part Number
V24A15E300BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W
Datasheet Download
V24A15E300BS.pdf
Availability of V24A15E300BS
QUANTITY
V24A15E300BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A15E300BS
Internal Part NumberEIS-V24A15E300BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A15E300BS
Related LinksV24A15, V24A15E300BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A15E300BS Details Description
Related parts for V24A15E300BS
IC MCU 8BIT 16KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO220AA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG WHT SHLD 500' datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 25POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 20ppm 8pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT RWE GRN 3C datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf