Vicor Corporation V24A15E400B3
V24A15E400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A15E400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V24A15E400B3.pdf
Availability of V24A15E400B3
QUANTITY
V24A15E400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A15E400B3
Internal Part NumberEIS-V24A15E400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A15E400B3
Related LinksV24A15, V24A15E400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A15E400B3 Details Description
Related parts for V24A15E400B3
RES 7.5K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED SNAP-IN PANEL 5MM 12V RED datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.54 OHM 1% 5W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 48A TO-252 datasheet.pdf