Vicor Corporation V24A15E400BS2
V24A15E400BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A15E400BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V24A15E400BS2.pdf
Availability of V24A15E400BS2
QUANTITY
V24A15E400BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A15E400BS2
Internal Part NumberEIS-V24A15E400BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A15E400BS2
Related LinksV24A15, V24A15E400BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A15E400BS2 Details Description
Related parts for V24A15E400BS2
RES SMD 33 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ESD LAB COAT W/SNAPS TEAL 3XL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C 1CH 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 9A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
LED CBI 3MM TRI-LEVEL ARRAY datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 505MA 970 MOHM datasheet.pdf