Vicor Corporation V24A15H300B
V24A15H300B picture photo
Mfg. Part Number
V24A15H300B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W
Datasheet Download
V24A15H300B.pdf
Availability of V24A15H300B
QUANTITY
V24A15H300B Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A15H300B
Internal Part NumberEIS-V24A15H300B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A15H300B
Related LinksV24A1, V24A15H300B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A15H300B Details Description
Related parts for V24A15H300B
RES SMD 43K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PIN 14 AWG SILVER CRIMP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/2.63V 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 620 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
MC5R 24VDC RELAY C/O GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 512K X 8 3.3V 36-SOJ datasheet.pdf