Vicor Corporation V24A15H400BN2
V24A15H400BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A15H400BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V24A15H400BN2.pdf
Availability of V24A15H400BN2
QUANTITY
V24A15H400BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A15H400BN2
Internal Part NumberEIS-V24A15H400BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A15H400BN2
Related LinksV24A15, V24A15H400BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A15H400BN2 Details Description
Related parts for V24A15H400BN2
FIXED IND 68UH 2.3A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
TIP XNT A CHISEL 1.6MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
TXRX DWDM 100GHZ APD XFP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SINTERED BRONZE BUSHING datasheet.pdf
AMPLIMITE,ASY,RCPT,109,NM,CS,4 datasheet.pdf
HD-BNC TO BNC STRT PLUG 72" datasheet.pdf
TST LD STKG BANA TO ALLI 24" BK datasheet.pdf