Vicor Corporation V24A15T300BG
V24A15T300BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A15T300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W
Datasheet Download
V24A15T300BG.pdf
Availability of V24A15T300BG
QUANTITY
V24A15T300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A15T300BG
Internal Part NumberEIS-V24A15T300BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A15T300BG
Related LinksV24A15, V24A15T300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A15T300BG Details Description
Related parts for V24A15T300BG
IC POS HV HOT-SWAP CTRLR 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 1A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.2V 0.3A SNT6A datasheet.pdf